Po deseti letech od první mařížské festivalové výstavy se do kaple Panny Marie Pomocné vrací malíř a sochař Martin Ceplecha.
Martin Ceplecha se vyučil jako rytec kovů, na UMPRUM studoval sochařství u prof. Malejovského, po studiích mu dělal asistenta. Někdy v roce 1991 nebo 1992 v letní škole duchovního experimentu Kryštofa Trubáčka učil na dvoře Besídky ve Slavonicích účastníky školy sochařinu. V roce 1993 si v Maříži koupil domek, má tady dílnu a od té doby je z něj „Mařížan“
Ve Slavonicích najdete Martinovu práci v mozaice anděla v chodníku před radnicí, na měšťanském renesančním domě čp. 522 vytvořil hlavu mudrce, v Besídce přibyl po rekonstrukci jeho věšák s čichači, ve kterém je skryta vzduchotechnika. Ve sklepě tohoto restaurantu a galerie tryská fontána, v zadním traktu Besídky před novou přístavbou zurčí další z jeho fontán s kameny z nepálských cest.
Martin Ceplecha je autorem repliky státního znaku na Vítkově. Spolupracuje s Projekční kanceláří G. L. architekti, s. r. o. Například v roce 1997 to byla výtvarná spolupráce na expozici Mistra Theodorika v Anežském klášteře, potom následovaly asijské sbírky na zbraslavském zámku, zmíněný znak na Vítkově v Praze a řada dalších prací. V Českém muzeu hudby je spoluautorem stálé expozice. Jinak se věnuje restaurování a volné tvorbě.
První sochou expozice na autorově mařížské zahradě bylo v roce 2015 Prase v hlavě. "Socha vznikla na základě románu Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče. Ta kniha byla tak strašná, že jsem si podle ní začal kreslit obrázky. Konkrétně podle příběhu o nemocném, kterého zahrabali na poli, nechali mu koukat jen hlavu a do rána přilétli havrani a klovali a klovali… V náčrtcích ještě jsou, ale pak mi to přišlo už moc, tak jsem předělal havrany klovající do hlavy na prase v hlavě. A nakonec jsem si řekl, mám tady kámen, tak z něj udělám sochu. Ležel mi tu na zahradě šest let a bylo jasné, že to musím vysekat, dokud se hýbu. Takže jsem si k tomu sednul, stoupnul a někdy i lehnul. Zkrátka jsem se do toho pustil." V dalších letech přibyla socha Historka z mládí, Ostré Papričky, Posed pro dva entomology, fontány Vodáci a Hubička, které doplňují starší sochy Pokažená vycházka a Pan Kohout.
Vernisáž v rámci mařížského zahájení festival ve středu 31. 7. v 17 hodin
Výstava nejpůvabnějších i nejulítlejších vyšívaných příběhů odráží Radčino barevné, někdy nečekané a často poťouchlé vidění světa. V roce 2019 začala vytvářet výšivky čerpající z mytologie, současné reality, osobních zážitků i traumat. Cokoli jí zarezonuje, vyšije do svých obrazů a stehy jako slovy nešetří. I v těch nejmenších se tak dá číst jako v knize. Mnohé výšivky jsou navíc opatřeny vtipnými doprovodnými texty objasńujícími jejich vznik.
Vystudovala ekonomickou školu a pracuje jako podnikatelka - účetní. V současné době studuje na univerzitě Karlově - teologické fakultě husitské. Vystavovala v Praze v Galerii Kafe a hrnky a v galerii Café Therapy, o její tvorbě napsali v Revolver Revue.
Nicolas Prokop je multidisciplinární umělec a čerstvý absolvent ateliéru volného umění na UMPRUM. Pracuje převážně v médiu instalace, rád ji zapojuje do bezprostředního okolí a zahrnuje do ní často i zvuk a video. Východiskem je ale vždy jednoznačně socha. Prostřednictvím své tvorby vytváří představy o jiných místech, mikroskopické pohledy na svět a mezidruhové vztahy. Kromě umělecké praxe je spoluzakladatelem a členem mezinárodního kolektivu Leštnice z.s..
Výstava mapuje místa pobytu Franze Kafky po Evropě. Fotograf, Jan Jindra, svým objektivem mistrovsky zprostředkovává atmosféru a duchovní rozměr lokalit, které jsou neodmyslitelně spjaté s Kafkovými životními cestami. Výstava nabízí nejen vizuální zážitek, ale i hluboké zamyšlení nad Kafkovou tvorbou, díky doprovodným textům a citátům. Výstavu připravilo k výročí 100 let od úmrtí Franze Kafky Centrum pro budoucnost.
Výstavu novinek výtvarníka Františka Skály připravil pro svou Galerii Masna Abbé Libanský. Vernisáž v předvečer festivalu 30. 7. od 18 hodin.
Nejen dospělé, kterým je určený, ale i děti to našem festivalu dost baví. Proto už od druhého ročníku pro ně připrvujeme malý dětský program. Můžete s nimi vyrazit do kina na dětské filmy, odpolední koncerty do Stodoly Maříž, na výstavu, fajn je i hřiště u Kina Stodola a hlavně naše odpolední dětská výtvarná dílna.
Sekce ČESKÁ TELEVIZE PRO NEJMENŠÍ (ČTN) Spolu s naším programovým partnerem ČESKOU TELEVIZÍ jsme v Sále Institut 1 připravili každý den od 10 hodin promítání pro malé diváky. Na tuto sekci je vstup zdarma. Sekce S DĚTMI DO KINA (DK) Celovečerní dětské filmy. Slevy pro děti najdete ZDE.
Nejen nejmenší návštěvníci se pobaví u stánku s plechovými hračkami KOVAP u Festivalového centra. Přijďte si vyzkoušet ikonický traktůrek na klíček nebo se pokuste odhalit trik, díke kterému plechová beruška nikdy nespadne ze stolu. Hračky, které nás baví už od roku 1946, najdete od středy do soboty v zahradě před vstupem do Festivalového centra v Institutu Slavonice.
Od čtvrtka do soboty od 15 do 17 hodin si můžou děti zatvořit v naší tvůrčí dílně v prvním patře školy na náměstí. Pod vedením lektorky Kláry, která je s námi už od prvních ročníků, budou společně vytvářet i malý animovaný film. Děti do 6 let z důvodu bezpečnosti pouze v doprovodu rodiče. Vstup zdarma.
Novinářský inkubátor uvede ve spolupráci se SLAVONICE FESTem a za podpory Velvyslanectví USA v Praze již pátou festivalovou mediální debatu. Proto, že věříme, pravda není jenom slovo. I když to tak v dnešní době často vypadá. Jaké je dnes postavení a role pravdy ve veřejném prostoru? Koho pravda zajímá? Má šanci na vítězství v nerovném souboji s dezinformačním "zbrojním průmyslem" probíhající hybridní války?
Odpovědi budem hledat spolu s odborníky s bezprostřední zkušeností s dezinformační mašinérií.
Debatu moderuje Kateřina Procházková, novinářka a analytička projektu Sinopsis.
Hosty debaty budou:
Otakar Foltýn - vládní koordinátor strategické komunikace
Ivana Svobodová - novinářka Týdeníku Respekt,
Bob Kartous - spisovatel, publicista, mluvčí českých elfů
Tomáš Bouška - zakladatel Novinářského inkubátoru.
Styl debaty bude opět neformální, bar i gril otevřený. Vstup volný. V případě deště bude debata přesunuta do Festivalového centra - Sál Institut 1
Válka na Ukrajině nekončí, ruská agrese směřuje brutálně a zcela záměrně na civilní cíle, na domovy obyčejných lidí, nemocnice, školy, nákupní centra... Proto chceme letos podpořit společně s vámi i českou humanitární organizaci KORIDOR UA - HUMANITÁRNÍ KORIDOR NA UKRAJINU.
KORIDOR UA vznikl a začal pomáhat lidem na Ukrajině hned druhý den po vypuknutí války. Ze skupiny dobrovolníků s dodávkami a skladem v opuštěném domě v Ubĺe na slovensko - ukrajinské hranici vyrostl v etablovanou fungující humanitární organizaci. Známe je osobně, víme, že veškerá pomoc dojde vždy konkrétním lidem, nemocnicím v Chersonské a Záporožské oblasti i prověřeným ukrajinským organizacím. Ať už jsou to potraviny, pitná voda, zdravotnické zařízení a materiál, okna pro rekonsrukce, mobilní útočiště nebo třeba v zimě brikety. Věříme jim a podporujeme je od začátku. Stejně jako mnohé známé osobnosti, m.j. Visegrádský jezdec Karel Paták, Martin Dorazín - stálý zpravodaj ČRo na Ukrajině, herečka Daniela Kolářová, Jiří Suchý a další. Jejich práci ocenila i ministryně obrany Jana Černochová.
KORIDOR UA můžete podpořit během festivalu na místě nebo přispět na současné projekty načtením QR kódu do svého mobilního bankovnictví.
Každá pomoc se počítá. A MY VÁM ZA NI DĚKUJEME! Více o KORIDORU UA na www.koridorua.cz
I letos společně podpoříme naše dvě spřátelené charitativní organizace. Znáte je dobře z minulých let. Ta první je místní, slavonická a ta druhá pražská. Obě ale pomáhají i daleko za hranicemi svého "trvalého bydliště". Jsou to srdcaři a ti, kterým pomáhají, jsou stateční bojovníci.
Organizace, která pomáhá onkologickým pacientům na prahu dospělosti, bude mít na na Slavonice Festu SKVĚLÉ RŮŽOVÉ CHARITATIVNÍ FRIZZANTE, kterým ji už tradičně podporuje naše partnerské moravské Jindrovo Vinařství. Takže každá sklenička růžových bublinek, kterou si dáte, bude opravdu na zdraví. Letošní novinkou je i charitivní Pink Bubble Popcorn. Přispějete jejích prostřednictvímmladým lidem, jimž zkomplikovalo život onkologické onemocnění, být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Více se dozvíte na www.pinkbubble.cz.
Charitativní bazárek Kapička z.s. ve slavonickém Kulturáku podporuje malé děti s akutní leukemií a jejich rodiny. Založila ho slavonická maminka Naďa Cigaleová, když život jejího syna zachránila transplantace kostní dřeně. Denně od 10 do 19 hodin můžete v Kapičce přispět nákupem letního festivalového modýlku malým pacientům z Dětské hematoonkologie v Českých Budějovicích a Transplantační jednotky kostní dřeně v Praze Motole i vy. V Kapičce bude také probíhat kasičková sbírka a budete si moct koupit kapičkové tašky.